Om os

Banditter skyder mod mexicanere. Sheriffer opretholder lov og orden. Guldgravere forsvarer sig mod indianere. Cowgirls og cowboys driver kvægflokke over sletterne. Det er simpelthen Det Vilde Vesten!

At besøge High Chaparral er som at træde direkte ind i Det Vilde Vesten, som det så ud i 1870’ernes Amerika. Her findes karakterer, shows og oplevelser, som gør dit besøg spændende, læringsrigt og eventyrligt. Hos os er det vigtigt at være sammen. Det er fundamentet og drivkraften bag alt, hvad vi gør. Derfor tilbyder vi ofte dig som besøgende at deltage både i shows og oplevelser.

Personale Staff

 

Manifest for frihed

High Chaparrals historie begyndte i 1966, da Bengt Erlandsson slog portene op. Bengt var en mand med en stor udholdenhed, fantasi og smålandsk ihærdighed. I starten skulle parken være et manifest for frihed, i dag er det en af landets mest berømte turistattraktioner. På www.bigbengt.se kan du læse hele historien om Bengt Erlandsson. I dag drives High Chaparral af Big Bengts børnebørn, brødrene Emil og Philip Erlandsson.

Velkommen og bliv en del af eventyret!

Staff Personale Sherif CEO Lotta Edin Johansson

Lotta Edin-Johansson

Sherif / CEO

lotta@bhc.nu
+46 (0)370-827 38

Staff Personale Butiks- og produktansvarlig Mattias Tambour

Mattias Tambour

Butiks- og produktansvarlig

mattias@bhc.nu
+46 (0)370-827 19

high-chaparral_personal_malin

Malin Bergengren

Markedsansvarlig

malin@bhc.nu
+46 (0)370-827 16

Staff Personale Forretningsudvikler Anders Josefsson

Anders Josefsson

Forretningsudvikler

anders@bhc.nu
+46 (0)370-827 07

Staff Personale Konference- og indkvarteringsansvarlig Josephine Käthner

Josephine Käthner

Konference- og indkvarteringsansvarlig

josephine@bhc.nu
+46 (0)370-827 42

Staff Personale Teater- og personaleansvarlig Staffan Svensson

Staffan Svensson

Teater- og personaleansvarlig

staffan.svensson@bhc.nu
+46 (0)370-827 03

Staff Personale Indkøbsansvarlig Harry Rådmans

Harry Rådmans

Indkøbsansvarlig

harry@bhc.nu
+46 (0)370-827 02

Staff Personale Restaurant- og madansvarlig Ernesto Zuniga Matta

Ernesto Zuniga Matta

Restaurant- og madansvarlig

ernesto@bhc.nu
+46 (0)370-827 41