Om oss

Banditer skjuter mot mexikanare. Sheriffer upprätthåller lag och ordning. Guldgrävare försvarar sig mot indianer. Cowgirls och cowboys driver boskapshjordar över slätterna. Det är rena rama Vilda Västern!

Att besöka High Chaparral är som att kliva rakt in i Vilda Västern, så som det såg ut på 1870-talets i Amerika. Här finns karaktärer, shower och upplevelser som gör ditt besök spännande, lärande och äventyrligt. Hos oss är det viktigt att vara tillsammans. Det är grunden och drivkraften bakom allt som vi gör. Därför bjuder vi ofta in dig som besökare till att vara delaktig i både shower och upplevelser.

high-chaparral_personal

 

Manifestet för frihet

High Chaparrals historia började 1966 när Bengt Erlandsson slog upp portarna. Bengt var en man med en stor portion envishet, fantasi och småländsk ihärdighet. Från början skulle parken vara ett manifest för frihet, i dag är den en av landets mest kända turistattraktioner. På www.bigbengt.se kan du läsa hela historien om Bengt Erlandsson. I dag ägs High Chaparral av Big Bengts barnbarn, bröderna Emil och Philip Erlandsson.

Välkommen och bli en del av äventyret!

Staff Personal VD Sheriff Lotta Edin Johansson

Lotta Edin-Johansson

Sheriff

lotta@bhc.nu
0370-827 38

Staff Personal Butik- & produktansvarig Mattias Tambour

Mattias Tambour

Butik- & produktansvarig

mattias@bhc.nu
0370-827 19

Staff Personal Marknadsansvarig Malin Bergengren

Malin Bergengren

Marknadsansvarig

malin@bhc.nu
0370-827 16

Staff Personal Affärsutvecklare Anders Josefsson

Anders Josefsson

Affärsutvecklare

anders@bhc.nu
0370-827 07

Staff Personal Konferens- och boendeansvarig Josephine Käthner

Josephine Käthner

Konferens- och boendeansvarig

josephine@bhc.nu
0370-827 42

Staff Personal Staffan Svensson

Staffan Svensson

Teater- och personalansvarig

staffan.svensson@bhc.nu
0370-827 00

Staff Personal Inköpsansvarig Harry Rådmans

Harry Rådmans

Inköpsansvarig

harry@bhc.nu
0370-827 00

Staff Personal Restaurang- och matansvarig Ernesto Zuniga Matta

Ernesto Zuniga Matta

Restaurang- och matansvarig

ernesto@bhc.nu
0370-827 41